Brexit a sprzedaż na eBay’u – co uległo zmianie?

EBay to jedna z największych i najpopularniejszych platform sprzedażowych. Co prawda na rynku polskim nie jest jeszcze powszechnie stosowana, natomiast na rynkach zagranicznych jest wybierana przez setki tysięcy osób miesięcznie, w tym także w Wielkiej Brytanii. Zakupowicze z całego świata szukają ubrań, dodatków, sprzętów RTV i AGD, gadżetów elektronicznych czy książek w atrakcyjnych cenach. Niestety po zmianach, jakie nastąpiły na skutek wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej sprzedawcy mogą zmagać się z licznymi utrudnieniami, które niestety wpływają także na sprzedaż produktów za granicę. Na co zwracać uwagę, o czym pamiętać i co się zmieniło?

EBay Anglia – sprzedaż na tamtejszym rynku

Wielka Brytania to jedno z tych państw, w którym rynek zbytu jest naprawdę imponujących rozmiarów. To zasługa Brytyjczyków, którzy wręcz kochają zakupy, ale nie zapominajmy również, że spora część naszych rodaków znajduje się właśnie w Anglii. To także polska część tamtejszego społeczeństwa chętnie dokonuje zakupu wszelkiego rodzaju polskich produktów, których zamienniki próżno szukać za granicą. Ponadto zarówno anglicy jak i polacy kochają zakupy online oraz polowanie na prawdziwe okazje i smaczki, które często można wyłapać np. na takich marketplace’ach jak Allegro, Amazon czy eBay. Jak wygląda sprzedaż na eBay’u w Anglii?

Brytyjczycy opanowali rynek e-commerce do perfekcji! Aż do tego stopnia, że w Internecie kupują nie tylko odzież, obuwie, elektronikę i różnego rodzaju sprzęty czy akcesoria do domu, ale także robią zakupy spożywcze. Jest to bardzo wygodna opcja, szczególnie dla osób zabieganych i zapracowanych, dla których każda minuta w ciągu doby ma znacznie. To również powód, dla którego wielu z nich dokonuje zakupu ze smartfona np. jadąc pociągiem czy stojąc w korku. Czy ma to znaczenie? Oczywiście, to kolejny dowód na to, że marketplace świetnie sprawdzają się nie tylko na tzw. desktopie, ale i na mobile. W dzisiejszych czasach to podstawa – w końcu większa część osób traktuje swój telefon jako narzędzie do pracy, nauki, ‘ogarniania’ bieżących spraw, w tym również zakupów. 😉

Sprzedaż do Wielkiej Brytanii 2022

Jak zmieniła się sprzedaż towarów do Anglii po wprowadzeniu Brexitu? Oczywiście było i w pewnym stopniu nadal jest to spore utrudnienie, szczególnie dla osób prowadzących swoją działalność głównie ze sprzedaży na wyspach. Jednakże przesyłanie towarów do Anglii nadal jest możliwe, natomiast wiąże się ze składaniem wielu dokumentów, które tuż po wprowadzeniu nowych zasad przerażały większość osób. Przede wszystkim każda paczka wysyłana do Wielkiej Brytanii musi przejść odprawę celną oraz posiadać prawidłowo wypełnioną dokumentację, która następnie poddawana jest weryfikacji. Obowiązują również dodatkowe dokumenty i opłaty, które różnią się m.in. w zależności od tego, czy osoba prowadzi działalność gospodarczą oraz czy wartość przesyłki nie przekracza 135 funtów brytyjskich. Stawka VAT ma znaczenie nie tylko podczas importu produktów, ale i podczas wystawiania aukcji na eBay’u. Po wprowadzeniu nowych zasad do każdej aukcji należy dodać odpowiednią stawkę VAT – jeśli nie, cena będzie uznawana za kwotę netto, nie brutto. Chcąc sprzedawać produkty na wyspy brytyjskie warto znaleźć zaufaną i sprawdzoną firmę transportową, która nie tylko w odpowiednim czasie dostarczy produkty, ale i doradzi przy wszelkich formalnościach.

Ile wynosi cło z Wielkiej Brytanii?

Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, czyli po tzw. Brexicie wiele osób zastanawiało się, czy produkty wysyłane chociażby z Anglii do Polski będą podlegały ocleniu? Według obecnie panujących przepisów Wielka Brytania nadal należy do unii celnej, a to oznacza, że kwota cła powinna wynosić 0%. Natomiast dotyczy to wyłącznie produktów wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii lub w innym państwie UE. Jeśli jednak produkt pochodzi spoza Unii Europejskiej lub został wyprodukowany z produktów w większości pochodzących spoza UE konieczna będzie dodatkowa opłata, która niestety często stanowi nawet równowartość samego produktu. Jest to jeden z tych haczyków, na który łatwo można się nadziać jeśli wcześniej nie sprawdzimy dokładnie obowiązujących przepisów. Chociażby zamawiając sukienkę czy buty z Anglii możemy spotkać się z wysoką opłatą za cło, a to wszystko dlatego, ponieważ produkty te zostały wyprodukowane np. w Chinach czy w innym państwie spoza UE.

EBay Wielka Brytania – czy warto sprzedawać?

Jeśli zastanawiasz się, czy warto rozpocząć sprzedaż na eBay’u w Anglii – odpowiadamy, że warto, nawet mimo dodatkowej ‘papierkowej roboty’. Jest to świetny sposób na dotarcie do szerszego grona potencjalnych klientów i do osób, które rzeczywiście sporo kupują online. Ponadto to doskonała okazja, aby rozwijać swój biznes na rynku międzynarodowym. Pamiętaj jednak, że aby sprzedaż była skuteczna musisz również zadbać chociażby o dobre jakościowo opisy pełne szczegółowych informacji, wysokiej jakości zdjęcia, a każdy z produktów powinien mieć kod EAN. Natomiast są to czynności niezbędne, niezależnie od tego, na jakiej platformie i w jakim kraju sprzedajesz.