Allegro, Amazon a może eBay? Gdzie prowadzić sprzedaż internetową?

Allegro, Amazon a może eBay? Gdzie prowadzić sprzedaż internetową?

Chcesz wejść ze swoimi produktami na zagranicMarzysz o tym, by podbić zagraniczne rynki? Chcesz założyć sklep internetowy na platformie handlowej i zwiększyć sprzedaż oraz mnożyć zyski? Marketplace to dobry wybór, tylko… na który się zdecydować? Do największych bez wątpienia zaliczają się Allegro, Amazon oraz eBay. Każdy z nich ma grono zwolenników, oraz działa nieco inaczej. Gdzie najlepiej sprzedawać w internecie? Podpowiadamy!zne rynki i interesuje Cię sprzedaż internetowa, ale nie wiesz, jaką platformę sprzedażową wybrać: Amazon czy eBay? A może rodzime Allegro wystarczy? Podpowiadamy, gdzie prowadzić sprzedaż internetową!

Sprzedaż internetowa – gdzie najlepiej zacząć?

Sprzedaż przez internet jest przyszłościową. Handel przenosi się do świata cyfrowego, a platformy handlowe takie jak Amazon, allegro czy eBay są przyszłością handlu. To właśnie tam zaglądają obecnie najchętniej potencjalni klienci. Zakupy online jeszcze nigdy wcześniej nie były tak popularne – marketplace’y zdominowały handel już w około 50%, a prognozy są jeszcze bardziej optymistyczne. Ekonomiści uważają, że w 2023 roku sprzedaż internetowa zwiększy się do niemal 80%. To ogromna liczba nowych, potencjalnych klientów. Na taki wynik bez wątpienia miała wpływ pandemia i światowy lockdown. Klienci docenili wygodę, bezpieczeństwo i komfort, jaklą stwarzają zakupy przez internet. Warto poważnie potraktować te dane i prognozy, które wskazują wyraźnie, że sprzedaż przez internet to lukratywny biznes!  Gdzie najlepiej sprzedawać w internecie? Jeżeli chcesz rozpocząć sprzedaż online – jesteś na dobrej drodze do rozwoju własnej firmy, która może rozwinąć sprzedaż internetową na skalę światową, przede wszystkim dzięki ogólnokrajowym platformom handlowym. Zastanawiasz się, którą z nich wybrać? Przeanalizujemy 3 najbardziej liczące sie marketplace’y – Allegro, Amazon a może eBay? to właśnie z nich najchętniej korzystają przedsiębiorcy. 

Amazon vs allegro, czyli gdzie najlepiej sprzedawać w internecie?

Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to nie jesteś sam – każdy przedsiębiorca, który zaczyna swoją przygodę z marketplace, ocenia: Allegro czy eBay, Amazon czy eBay, a może wybór oscyluje między eBay czy Allegro

Wiele osób, które chcą zacząć sprzedaż online wybiera oczywiście Allegro, czyli nasz rodzimy marketplace. Czy to rzeczywiście jest miejsce, w którym można najlepiej sprzedawać w internecie? Jeśli nie myślisz o podbijaniu zagranicznych rynków, z pewnością Allegro będzie dobrym wyborem. Jednak jeśli myślisz o tym, by swoje produkty zyskały światową sławę, zapewne masz dylemat w stylu: Amazon czy eBay? Wybór danej platformy handlowej jest kwestą indywidualną. Możesz jednak wspomóc się odpowiednią firmą, czyli powierzyć się pieczy specjalistów, którzy znają mechanizmy działania marketplace’ów i liczne przepisy, jakimi obwarowane są poszczególne platformy handlu internetowego. Warto jednak omówić zasadnicze różnice między poszczególnymi marketplace’ami

Allegro, Amazon a może eBay – który marketplace wybrać?

1. Sprzedaż internetowa a rejestracja i formalności  

Na początek prześledźmy Amazon. Jeśli chodzi o zakładanie konta, sprawa jest dość łatwa, ponieważ rejestracja jest intuicyjna i szybka, nie wymaga dużego zaangażowania, z pewnością potrzebny będzie Ci numer karty kredytowej, numer telefonu, a także wszystkie dane Twojej firmy. Aby zacząć sprzeda,z internetową na Amazon, musisz też podać informacje o właścicielu i rachunek bankowy. Schody zaczynają się, gdy trzeba określić rodzaj konta, charakter sprzedaży lub orientować się w cennikach na różne kraje. Dobra wiadomość jest taka, że w końcu istnieje polski Amazon! To niewątpliwie nieco upraszcza sprzedaż przez internet. Jak wygląda założenie konta i sprzedaż online za pośrednictwem eBay? To także nie jest trudne. Oczywistym jest fakt, że eBay poprosi o Twoje dane osobowe. Aby stworzyć konto, musisz też podać maila. Niezbędna jest weryfikacja i potwierdzenie założonego konta, zintegrowanego  z systemem płatności PayPal. Na koniec weźmy pod lupę Allegro –  tutaj zarówno proces zakładania konta, jak i sprzedaż online są bardzo bardzo intuicyjne, a wręcz “przyjazne” dla handlowców.

2. Dobra sprzedaż online oraz udogodnienia i przydatne narzędzia 

Czy wiesz, że te największe marketplace mamią handlowców różnorodnymi dogodnymi usługami, dodatkowymi narzędziami i pakietami usług, które mają optymalizować, kontrolować i zwiększać Twoją sprzedaż online? Na przykład Amazon oferuje szereg wygodnych rozwiązań logistycznych, oraz pozwala Ci tworzyć profesjonalne plany Twojej sprzedaży internetowej. Możesz liczyć na liczne ułatwienia, na przykład technologia tłumacząca nazwy, narzędzia do raportowania i analizy sprzedaży produktów. Warto wspomnieć, że zaawansowani klienci biznesowi mogą wybrać opcję Amazon Business – to już zaawansowana sprzedaż przez internet, wystawianie VAT i ustalenie cen dla określonego typu zamawiających. Z kolei eBay dysponuje ciekawym rozwiązaniem, które ułatwia sprzedaż online, czyli zaawansowanym  menedżerem sprzedaży. Warto jednak wiedzieć, że jest on uzależniony od obrotów. Jeśli zaś chodzi o sprzedaż online przez Allegro, to ten marketplace ma bardzo dogodny system do tworzenia szablonów aukcji, drukowanie etykiet i nadzwyczaj wygodną opcję automatycznego informowania klienta o wysyłce. Wisienką na torcie jest darmowa usługa PayU oraz wygodna i darmowa dostawa przesyłki do paczkomatów.

3. Sprzedaż inernetowa i związane z nią koszty

Wiadome jest, że marketplace nie są darmowe. Sprzedaż przez internet na tych platformach wiąże się z prowizją od sprzedaży. Na Amazon będzie ona różna, ponieważ zależy od rodzaju konta (masz do wyboru profesjonalne lub podstawowe konto). Warto pamiętać też, że platforma pobiera opłatę od każdej transakcji. Z kolei eBay ustala prowizję od sprzedaży internetowej w zależności od kategorii. Na jej wysokość wpływa też to, gdzie sprzedajesz swoje produkty: czy jest to lokalny serwis eBay, czy może eBay.com. Bardzo ciekawe udogodnienia, które mają pomóc Ci zacząć sprzedaż przez internet i obniżyć koszty związane z rozpoczęciem e-handlu ma Allegro, ponieważ  po rejestracji dostajesz specjalny pakiet startowy, który zawiera: 10 darmowych wyróżnień przez 90 dni i 1000 darmowych wystawień ofert! To świetny patent aby dobrze rozpocząć swoją sprzedaż internetową. Allegro pobiera także opłaty, a prowizja od sprzedaży online wynosi 6 – 10%.

4. Możliwości jakie daje sprzedaż online 

To, co najbardziej przyciąga handlowców do określonego marketplace, są możliwości handlu, jakie on stwarza. Jak to wygląda na poszczególnych platformach do e-handlu? Gigantem do sprzedaży przez internet na terenie Polski, jest oczywiście Allegro, co potwierdzają imponujące dane: 12,3 miliona aktywnych kupujących i 117 tysięcy sprzedawców. Jeśli chodzi o światowy rynek, korona wędruje do Amazon. eBay jest drugim najpopularniejszym portalem sprzedażowym w USA. Każda z nich ma szereg zalet i udogodnień, oraz stwarza dobry start dla przedsiębiorców, którzy chcą zacząć sprzedaż online. Zastanów się, czy sprzedaż internetowa na marketplace będzie dotyczyła handlu rodzimego, czy światowego. W którym kraju najlepiej rozpocząć zbyt dla swoich produktów?  Warto wiedzieć, że koszty na Amazon są wyższe, ale nie bez powodu. Jest to przecież największa platforma sprzedażowa, która daje ogromne możliwości sprzedaży przez internet, a ponadto jest odwiedzana dwukrotnie częściej niż eBay. 

Allegro, Amazon czy eBay – podsumowanie

Wybór odpowiedniej platformy, która pomoże Ci rozpocząć lukratywną sprzedaż online tylko z pozoru może wydawać się trudna. Jeśli przeanalizujesz wszystkie rynki, opłaty, prowizje i udogodnienia oraz to, gdzie Twoje produkty sprzedawałyby się najlepiej, to z pewnością uda Ci się wybrać najlepszy marketplace dla Ciebie. Weź pod uwagę że dla każdego przedsiębiorcy będą ważne inne czynniki, które nakłonią go do wyboru danej platformy handlowej. Jeżeli zastanawiasz się nad Allegro czy Amazon, lub eBay to najważniejszą jest decyzja, na jakim rynku planujesz sprzedawać swoje towary. Jeśli trudno Ci podjąć decyzję, warto zaufać specjalistom, którzy poradzą Ci, w którym kierunku powinna zmierzać Twoja sprzedaż internetowa. Przeanalizują oni to, jaki charakter mają Twoje usługi lub  produkty, oraz ocenią, gdzie istnieje na nie największe zapotrzebowanie. Wyliczą też, koszty  związane z prowadzeniem sprzedaży internetowej na konkretnej platformie sprzedażowej, i rozpatrzą, które narzędzia oferowane przez poszczególne marketplace faktycznie przydadzą się Twojej firmie.